Medveď

Toto cvičenie vychádza z poznatkov o vývojovej kineziológii. Na prvý pohľad môže vyzerať zložitejšie ale stačí ho párkrát zopakovať a dieťa si pohyb osvojí. Je trošku náročnejšie na usmerňovanie a "dozor" ale je skutočne účinné.

Do pozície medveď sa dieťa dostane z kľaku na štyroch. Nastavím správnu oporu o prsty nôh, chodidlá sú na mierne širšie ako je šírka panvy, horné končatiny sú kolmo na trup, korene dlaní presne pod úrovňou ramenných kĺbov. Prsty sú voľne položené a dlaň vytvára mierny oblúčik, akoby  pod ňou bola drobná loptička- aby bola zachovaná klenba dlane. (Áno, aj dlaň má klenbu   )

Do tohto nastavenia dieťa zo začiatku doslova "naskladáme" pomocou rúk a opäť, keď si dieťa túto polohu niekoľkokrát zažije a precíti, bude ju už vedieť zaujať samé.
Keď teda dosiahneme toto správne základné postavenie, začne dieťa pomaly ťahať panvu šikmo nahor, kolená ostávajú mierne pokrčené, hrbolčeky sedacích kostí smerujú šikmo nahor vzad, opora o prsty nôh a rúk ostáva. Chrbátik ostáva rovný a kolená smerujú mierne von.

Kolienka sa dvíhajú mierne od zeme. Keď toto dieťa zvládne, dvíha panvu o kus vyššie. Keď aj toto zvládne,môžeme začať nacvičovať medvedie kroky.

Jedna rúčka sa posunie vpred a k nej opačná noha - vždy idú nakríž. Toto je už pomerne náročný pohyb, opäť kontrolujeme a opravujeme postavenie kolien aby nám nešli dovnútra, rovný chrbátik, rovná panva.

Pozor! Postavenie kolien je veľmi dôležité, nesmú smerovať do vnútra. Taktiež kontrolujeme aj postavenie chodidiel, musia byť sále na šírku panvy a viac, päty sú rovnobežné - nespájajú sa!
Hlava je v predĺžení chrbtice, dieťa sa pozerá na bod pred rukami.